World Music Festival Bratislava 2019

Written by on October 10, 2019

Veľa poďakovaní zo strany hudobníkov, delegátov, novinárov, ale aj “obyčajných” fanúšikov etno hudby sprevádzalo podujatia štvrtého ročníka World Music Festivalu Bratislava, ktorý sa konal počas posledného septembrového víkendu v hlavnom meste Slovenska. To dáva organizátorom nádej, že ich práca má naozaj zmysel.

Striedanie miest konania je jednou zo špecifických čŕt festivalu. Tohto roku pribudli k novým sálam napríklad Bohéma Bar na Námestí SNP a Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca. V jej priestoroch aj vizuálne lepšie vynikli koncerty fujarového dua Karol Kočík a Ondrej Selecký, huslistiek Lalitha a Nandini Muthuswami z Indie s hosťujúcim hráčom na perkusijný nástroj mridanga Sandeepom Sangameswaranom a arménsko-tureckého dua Vardan Hovanissian a Emre Gültekin doplneného o perkusionistu Marata Jeremiana.

Tradične dobrú atmosféru mal úvodný piatkový galakoncert v Ateliéri Babylon, ale aj dva víkendové showcaseové koncerty vo Véčku, kam niektorí účinkujúci priviedli časť svojej fanúšikovskej základne, čo vôbec nebolo na škodu. Formát účinkovania v rámci showcase prehliadky si užívala napríklad speváčka Ildikó Kali zo skupiny Romanika, podľa ktorej to bolo “hutné vystúpenie, plné hudby, menej slov, no bol tam priestor na improvizáciu a nečakané hudobné ornamenty.”

Prekvapenia priniesol aj záverečný trojkoncert v DK Zrkadlový háj, na ktorého konci vystúpila Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca so svojimi hosťami – huslistkou a producentkou Janou Ambrózovou, huslistom Pavlom Trnkom a cimbalistom Milanom Hrončekom. Pokošovci do bodky naplnili očakávania skúsenej a zohratej kapely, keď dokázali rýchlo zareagovať aj na “rozkazovačku” z publika. “Škoda, že som sa ženil pred viac ako 40 rokmi – teraz by som presne vedel, akú kapelu si zavolať na svadbu,” vyhlásil Francis Edwards z Írska, ktorý vystúpenie Pokošovcov označil za”„viac ako dobré, viac ako obyčajné, viac ako len hudbu. Bol to naozajstný zážitok.”

Svoju vďaku vyslovil aj Ben Mandelson, britský hudobník, publicista, zakladateľ a riaditeľ najväčšieho podujatia vo svete world music – putovného veľtrhu Womex. “Ďakujem! Tento festival bol vynikajúcou, užitočnou a zároveň radostnou príležitosťou stretnúť sa s miestnymi i zahraničnými kolegami z brandže a dostať sa priamo do srdca slovenskej tradičnej hudby a miestnej world music scény,” vyhlásil Mandelson, jeden z približne dvadsiatky zahraničných delegátov, ktorí tohto roku prišli na festival a jeho sprievodné podujatia, vrátane odbornej konferencie.

Pochvalne sa o festivale vyjadril aj ďalší delegát – Milan Tesař, český hudobný publicista a redaktor Rádia Proglas. “World Music Festival Bratislava plní presne tú úlohu, ktorú si jeho usporiadatelia vytýčili: predstavovať širokej verejnosti to najlepšie zo svetovej hudby, predviesť zástupcov slovenskej scény zahraničným delegátom a prinášať skutočne špičkových umelcov zo sveta (Aziza Brahim, Canzoniere Grecanico Salentino a další),” uviedol Mila Tesář.

“V rámci koncertov slovenských kapiel bolo možné počuť ako tradičnú ľudovú hudbu zo Slovenska (Pokošovci), tak nadžánrové fúzie (Romanika) alebo hudbu inšpirovanú folklórom iných európskych národov (Roc’han, BraAgas). Je ťažké pomenovať jeden vrchol festivalu, ktorý bol tak pestrý v niekoľkých rovinách: vyššie spomenutými hudobnými prístupmi, škálou nástrojov, ktoré predstavil (zameranie na fujaru, cimbal v rôznych podobách, husle v netradičnom kontexte, ale tiež kobza, tamburica, nyckleharpa, duduk alebo saz), a tiež výberom miest, na ktorých sa koncerty odohrávali – od klubov po neblesné sály,” dodáva.

zdroj:
https://hudba.zoznam.sk/spravy/10-10-2019-world-music-festival-bratislava-opat-nasiel-svoje-publikum/


[There are no radio stations in the database]