Na Pohodu sa vráti Thom Yorke

Written by on October 14, 2019

Multiinštrumentalista, skladateľ a textár s nezameniteľným falzetovým vokálom, no tiež jedna z najvplyvnejších postáv súčasnej nemainstreamovej hudobnej scény. Frontman Radiohead a hybný motor superkapely Atoms for Peace. Thom Yorke sa na Pohodu vráti po šiestich rokoch, tentokrát s koncertným projektom Tomorrow’s Modern Boxes.

Rovnaký názov nesie aj hudobníkov v poradí druhý sólový album. Jeho sólová tvorba sa pritom od zvuku Radiohead líši najmä výraznými beatmi a elektronickými textúrami. Počiatočnými vzormi pri ich tvorbe boli najmä predstavitelia tzv. inteligentnej tanečnej hudby (IDM), mená ako Autechre a Aphex Twin, či berlínska klubová scéna. Osobitý punc im dodávajú špecifické klavírne témy a charakteristický vokál.

“Dôvody, prečo máme radi Yorkea vo všetkých jeho metamorfózach, platia rovnako pre Radiohead, ako aj pre jeho ostatné projekty. Kým väčšina britských gitarových legiend deväťdesiatych rokov ostala verná britpopu, Thom išiel s kapelou i v sólovej tvorbe ďaleko za hranice žánrov a ostal verný iba nespornej kvalite a pestrosti svojej tvorby. Pre jeho široký žánrový záber ho ako zdroj inšpirácií často citujú ‘gitarovkári’ aj elektronickí producenti, pričom spolupracoval s umelcami ako PJ Harvey, Björk, Flying Lotus či Modeselektor,” uvádzajú organizátori Pohody na svojom oficiálnom webe.

zdroj:
https://hudba.zoznam.sk/spravy/14-10-2019-na-pohodu-sa-vrati-thom-yorke-jedna-z-najvplyvnejsich-postav-alternativnej-hudby/

foto: Thom Yorke(Zdroj: SITA)


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *[There are no radio stations in the database]