OLDIES

Slovenský bigbít znova ožíva

Bratislavské Véčko. Miesto, kde slovenský bigbít cítiť z každej steny. 

Časy, keď ste tu mohli stretnúť Mariána Vargu, Kamila Peteraja alebo Deža Ursinyho sú dávno preč. V pondelok sa však na chvíľu vrátili. Režisér Dušan Rapoš tu spolu so scenáristami Jozefom Šuhajdom a Ľubošom Juríkom predstavil ambiciózny televízny dokumentárny cyklus s názvom Slovenský bigbít. Tento 10-dielny seriál mapuje jedinečnú históriu slovenského bigbítu, ktorý bol ovplyvnený takými velikánmi ako The Beatles, The Rolling Stones, Elvis Presley alebo Litlle Richard. Vysielať sa začína už zajtra. 
Hudobný fenomén 
Rapošovi sa podarilo s pomocou archivárov slovenskej televízie získať mimoriadne cenné obrazové materiály, ktoré najlepšie dokumentujú vysokú úroveň vtedajšej hudobnej scény. Sám režisér sa vyjadril, že v tých časoch bola podľa neho slovenská hudba omnoho bližšie tej svetovej ako v súčasnosti. Po niekoľkých ukážkach vystúpení legendárnych kapiel The Beatmen, The Buttons, The Players alebo Tiene sa s ním dá iba súhlasiť. Moderátorom celého dokumentu je Marián Slovák, ktorý tiež patril medzi pravých bigbiťákov. Počas desiatich dielov vyspovedal 88 hudobníkov alebo ľudí, ktorí jednoducho patrili k fenoménu bigbítu. Samozrejme, že nechýbajú tí najznámejší, ako Laco Lučenič, Marián Varga, Fedor Frešo, Ľubo Stankovský, Braňo Hronec, Janko Lehotský, Jožo Barina, Juraj Eperješi, Kamil Peteraj alebo Pavol Hammel. Rapoš dokonca získal aj záznamy z rozhovorov s geniálnym Dežom Ursinym. Nechýba ani rozhovor s legendárnym hudobným manažérom 60. rokov Petrom Tuchscherom. 
Historky spoza scény 
Bigbít, to však nebola iba Bratislava. Dokument mapuje aj stredoslovenskú a východoslovenskú bítovú scénu. Tvorcovia navyše vyspovedali aj české legendy. Nechýbajú mená ako Petr Janda, Radim Hladík alebo známy kritik Jiří Černý. Diváci si budú môcť vychutnať aj legendárne bigbítové historky, a to priamo od tých najpovolanejších. Slovenský bigbít zachytáva aj príchod novej vlny hudobníkov. Tými v tých časoch boli napríklad kapely Modus alebo Prúdy. Záverečný diel dokumentárneho cyklu bude patriť záznamu z koncertu s príznačným názvom Legendy 60. Práve na ňom sa po viac než štyridsiatich rokoch stretli bývalí bigbiťáci, aby znovu oživili najväčšie hity legendárnych sixties. Ako však poznamenal Marián Slovák: “Oni nie sú ,bývalí’ bigbiťáci, pretože sú nimi doteraz.” [There are no radio stations in the database]